Co skrywają półki?

By | 25 sierpnia 2012

Obiecywałam po wielokroć różnym osobom, że pokażę swoje książki. Przymiarki mogli widzieć ci, którzy regularnie zaglądają na Facebookowego Fanpage’a (a ci, co nie zaglądają, mogą polubić już teraz), ale dopiero po rozłożeniu dobytku na regały zaczęło być widać coś więcej. Więcej – choć oczywiście nie wszystko, gdyż część pozycji znajduje się w drugim rzędzie, a trzecia część całej biblioteczki – w moim drugim domu. Niemniej jednak mogę teraz choć trochę ucieszyć fetyszystów lubiących podziwiać duże ilości książek w jednym miejscu i rozpaczającym z powodu niepublikowania przeze mnie stosików. ;)

Oto więc trzy regały – pierwszy głównie z fantastyką, drugi głównie z klasyką i literaturą współczesną, a trzeci z pozycjami historycznymi i lingwistycznymi (a że pewnie nikogo bliżej nie zainteresuje, to na jego temat rozwodzić się w szczegółach nie będę). Każde zdjęcie oczywiście można powiększyć.

A teraz kilka słów komentarza na temat tego, dlaczego na półkach są dziury i czego na nich brakuje.


Tu zdecydowanie brakuje pozostałych książek Jacka Dukaja. Kilka jest w drugim domu, reszta – na liście zakupów. Brakuje także pozostałych książek Tolkiena, one również przebywają w innej biblioteczce. Drugi rząd obecnie pusty, czeka na wypełnienie.


Półka z ukochaną Ucztą Wyobraźni, docelowo wypełniona będzie wyłącznie tą serią. King stanie w drugim rzędzie, gdzie czeka już Mroczna Wieża i Dallas ’63.


Półka książek dużych i ładnie wydanych. ;) Brakuje oczywiście reszty dzieł Dicka (mieszkają w drugim domu) i kilku książek Gaimana (takoż). Widoczne dziury przygotowane są na „Przez ciemne zwierciadło” Dicka, „Drooda” Simmonsa i „Reamde” Stephensona (które już mam, ale na zdjęcie się nie załapało). W drugim rzędzie książki z Ars Machiny, Prószyńskiego, Fabryki Słów.


Półka Powergraphu i Solarisu. Dziura czeka na Rakietowe Szlaki nr 7, które dostanę już jutro. Z tyłu Silverberg, Snerg, Krajewski, Mieville, Lovecraft i Poe.


Półka w pełni poświęcona Solarisowi, brakuje chyba tylko „Eifelheim”, które wywiozłam. Z tyłu za nimi leży trochę książek z MAG-a i Runy.


Regał literatury niefantastycznej rozpoczyna kolekcja XIX i XX wieku. Choć ta ‚niefantastyczność’ to oczywiste kłamstwo, bo można wypatrzeć tu i „Solaris”, i „Wehikuł czasu”, i „Frankensteina”, i jeszcze kilka innych.


Kolejna półka książek dużych. Kilka biografii, pozycje z wydawnictwa MG, Albatrosu, Świata Książki i kilku innych pojedynczych wydawnictw. W drugim rzędzie głównie Rebis (Carroll, Wharton, Cunningham, Lodge) i Albatros (McEwan, Puzo, Heller) oraz pozycje obcojęzyczne.


Twardookładkowe wydania Albatrosu z serii Literatura światowa, następnie Prószyński (tu brakuje kilku pozycji), a potem Znak (tu też brakuje). Z tyłu między innymi Muza i Świat Książki.


Półka zdominowana przez Zieloną Sowę i dwie serie – Arcydzieła Literatury Światowej oraz Arcydzieła Literatury Polskiej. Niektórych książek również brakuje. A na końcu „Królowie przeklęci”.

I… To by było na tyle. Kolejna prezentacja nastąpi w momencie, gdy uda mi się zgromadzić wszystkie książki w jednym miejscu i ustawić je tak, żeby nie stały w wielu rzędach. Czyli pewnie za jakieś 10 lat. ;)

17 thoughts on “Co skrywają półki?

 1. Fenrir

  Cholera, też by się przydało u mnie to uporządkować, ale nie chce mi się przekładać 1200 książek… ^^

  Reply
  1. Oceansoul Post author

   Polecam przeprowadzkę, będziesz mieć bodziec do ustawienia książek na nowo… :D

  1. Oceansoul Post author

   Jak chcesz, to mogę Ci poustawiać, jak wpadnę w odwiedziny. :D Lubię przekładać książki… :D

 2. Moreni

  Ho ho, jaki porządek. Nie taka dzicz i barbaria, jak na moim regale.;) Wyczuwam u Ciebie wielki pociąg do kompletowania serii.;) A tak poza tym, módl się, żebym do Ciebie nie wpadła, po oba regały wyniosę i oddam dopiero jak przeczytam.;P

  Reply
  1. Oceansoul Post author

   We wszystkim innym mogę mieć bałagan, ale w książkach – nie da rady! :D I tak, masz rację z tymi seriami, zgubny to nałóg. ^^

 3. Silaqui

  książki jak książki: najbardziej porażający jest porządek na półkach :D
  O tym, że wielu zazdroszczę pisać nie muszę, pozachwycam się w ciszy ^^

  Reply
  1. Oceansoul Post author

   Co do porządku – lata ćwiczeń poparte nieukrywanym talentem. :D Porządek musi być! ^^

 4. S-F

  Witam. Układając własną kolekcję UW wzorowałem się na tej przedstawionej powyżej. Czy istnieje możliwość, aby zostało zamieszczone aktualne zdjęcie półki UW? Albo chociaż ewentualnie prosiłbym o informację w którym miejscu na półce stoją: Swanwick, Mitchell, Ford, styczniowy Harrison oraz Clarke.

  Pozdrawiam

  Reply
 5. S-F

  Dziękuję za odpowiedź. Nie spodziewałem się, że sposób sortowania jest tak banalnie prosty ;-) Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi i raczej podejrzewałem jakiś sort pod wpływem kolorystyki czy po prostu odwołania się do ukrytego zmysłu estetycznego ;-) Jak już znam tajemną wiedzę, wykorzystałem ją do wstawienia na miejsce Clarke. Swoją drogą, kiedy ja to wszystko przeczytam? :(

  Pozdrawiam i dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

  P.S. Bardzo udany blog, staram się regularnie czytać, choć nie zawsze czas pozwala.

  Reply
  1. Oceansoul Post author

   Też się zastanawiam, kiedy przeczytam. :) Na razie za mną 12 pozycji z UW, a kolejną właśnie czytam. Co i tak daje mniej niż połowę. Z drugiej strony – może przynajmniej na dłużej wystarczy. :)

   Dziękuję, miło mi. :) Pozdrawiam również.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *